Cumartesi

Benimki de dert mi?

Sonsuza kadar -ya da yaşadığımız süre boyunca dersek daha mantıklı olur- ötemizde berimizde olacağını -kalacağını- düşündüğümüz şeylerin(!) -ya da hadi bu düşüncenin kendisinin diyelim- ne kadar yıpratıcı ve zararlı olduğunu daha önce deneyimleyip onayladık. Çok da trajik bir sonla noktalanmadı ama tsunami etkisi yaratmadığını söylemek gerçekten gülünç olur.

Hayat, evren ve her şey hakkındaki o soru değildi belki ama en az Clay Matematik Enstitüsü'nün, başına 1 milyon dolar verdiği o yedi bilinemeyen matematik sorusu kadar kazık ve ömür törpüleyiciydi. Üstelik matematiğim hiç iyi değildi ve diğer sorunun cevabı 42 idi.

Askerde sürekli koşarmışsın ki yürümekten yorulmayasın. O geçen zaman boyunca metaforlarda saadet aramak adına sürekli koştum. Şımarıklık edip zırlamadım mı? En alâsını yaptım. Hiç durmadan koşayım da çatlayarak öleyim demedim mi? E aklımdan geçmedi değil. Sonra zaten anlıyorsun ki o yol gidilecek aga! Ha koşmuşsun, ha salınada salınada gel haydi yavrum...

-Arabası olanlar orospu çocuğu. Gerçi eninde sonunda patlayacak o lastik, her neyse.-

Ne diyordum, tam da şu anda, ayakta dururken ayağımı burkmuşum gibi dalga geçiyorum kendimle. E yuh diyorum, ayıp. Koşamayacak gibi değil de, üfürüyor alttan alttan sızısı. Asıl olay hiç beklemediğim anda olması. İnsan dururken burkar mı ayağını? Durunca hiçbir şey olmazmış gibiydi sanki.

"Durmak mühim! Durmak önemli!"

Şimdi bir de her boka yazıyorum da, bunun hakkında neden yazmayacakmışım diyorum. Yani bir yerde neden utanayım ki böyle hissetmekten? O her gece yatmadan önce üstünü örtmek için yatağımdan kalkıp, sonra hatırlayıp koridorun yarısından dönmek.. Uyandırmamak için sessizce hareket edip sonra yine hatırlamak.. On sekiz senedir artık alışkanlık haline gelmiş cümlelerin dilinin ucuna gelmesi ve sonra hatırlayıp ağzını sıkı sıkı yummak.. Onun da sevdiği yiyeceklerden yerken bir parça ayırıp sonra hatırlamak..

Kocaaaa bir alışkanlığımı kaybettim ve seninki de dert mi denilen insanlar gibi utanıyorum. Hem söyleyen gibi, hem de söylenen.

0 yorum: